3.7

Öğrenilmiş çaresizlik

önce - diğer kategorisine elifiniz33 ekledi.
3 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Çağımızın hızlı değişen yaşam koşulları iş ortamındaki olaylar toplumsal çevre ile yaşanan çeşitli sorunlar insanları bunaltabilmektedir. Hayvanların ya da insanların karşılaştıkları olumsuz olaylar üzerinde denetimlerinin olmadığını düşündükleri durumlarda ortaya çıkan duygusuzluk durumu öğrenilmiş çaresizlik adını alır. Böyle durumlarda kişi daha önce yaşadığı olumsuzluklarla tekrar karşılaşmaktan kaçınmak için bir çaba harcamaz.

3

Öğrenilmiş çaresizlik geçmiş olaylardan ve deneyimlere dayanarak bulunduğu durumun olumsuz sonuçlanacağıni kabul etme durumudur. Geçmiş deneyimlerin sürekli olumsuz geri dönüş almasi buna bağlı olarak sürek olumsuzu kabul etme durumudur. Martin seligman tarafında yapılan bir deney sonucunda ortaya atılmış bir teoridir.

3

Öğrenilmiş çaresizlik, günümüzde oldukça yaygınlaşan bir düşüncedir. Öğrenilmiş çaresizliğe sahip olan insanlar yaşanan olaylarda kendilerinin hiçbir etkisinin bulunmadığını, yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını düşünen insanlardır. Bu oldukça zararlı ve insanı olumsuz yönde etkileyen bir düşüncedir. Bu düşünceye sahip olanlar doğru düzgün bir hayat yaşayamazlar.

Öğrenilmiş çaresizlik ortalama puanı 3.7

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler