4.0

Tutum ve Ön Yargı

önce - diğer kategorisine elifiniz33 ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Tutumlar ve önyargılar insanlara özgü davranışlardır. Doğuştan getirilen kalıtsal özellikler içinde yaşanılan kültür ve alınan eğitim yaşamda karşılaşılan olumlu ve olumsuz olaylar edinilen tecrübeler tutum ve önyargılarımızı belirler. Tutum bireyin bazı objeyi kişi ve kurumlar ile ilgili düşünce duygu ve davranışlarını etkileyen eğilime denir. Önyargı bir konuda gerekli ve yeterli bilgi edinmeden ya da inceleme yapmadan yetersiz kanıtlara dayanarak varılan yargıdır.

4

"Benim ön yargım yoktur." diyen biri berbat bir yalancıdır. İnsanalr doğası gereği ön yargılıdır. Bunu kişinin kıyafetiyle, çalışmasıysla, performansıyla, konuşmasıyla, kimliğiyle, fiziğiyle, eşyalarıyla,tonlamalarıyla kısacası her türlü veriye dayanarak yapabilir. Genelde çoğu yargısı yanlıştır. Ancak bunu bilimsel bir makaleyle avantaja çevirebilirsiniz. Yeni tanışacağınız bir insan için size verilen süre 7 saniye karşınızdakinin kafasına muazzam bir profil çizebilirsiniz. Size inanmaktan başka çaresi olmayacaktır. Güven sağlarsınız tabi yalansa güven sarsarsınız. Tutum " Benim bu konuda tutumum böyledir" dediğimiz kesi ifadelerimiz ve davranışlarımızdır. Bir disiplin naarasıdır besbelli.

3

Tutum birinin bir duruma ve olay karşısında olan tutumu ve deneyimidir. Güdü ve bilgilere dayanarak gelişen ve sürekli olan bir tepki eğilimidir. On yargı ise çoğunluk olumsuzluğu ifade eder ve in yargıda tutumun duygusal tarafı ağır basar. On yargı bence kişilerde sabittir ve mantıklı tartışmaya açık olmazlar. In yargıli kişiler Bence kötü ve başarısız kımsenin iyiliği istemeyen ve mutluluk kelimesi bilmeyen kişilerdir bence.

Tutum ve Ön Yargı ortalama puanı 4.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler