4.5

Maaş zammı

önce - diğer kategorisine dirkpitt79 ekledi.
6 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Maaş zamları büyük şirketler ve devlet kurumlarında daha çok enflasyona göre yapılı ama normal serbest piyasa ve özel şirketlerde bu zam oranını bir nebze oksun kıpırdatma şansınız olabilir. Nasıl zam istenir bir inceleyelim. İlk önce çalışmış olduğunuz işte iyi olmanız gerekir ki, patrondan zam istemeye yüzünüz olsun daha sonra ise yaptığınız işi bir güzel anlatırsınız ve üzerinizdeki iş yoğunluğunu ve geçim sıkıntısı çektiğinizi söyleyip, birazda ufak tefek taklalar atarsanız maaşınıza zam gelme oranı yüksektir.

5

Maaş zammı, çalışanlara patron tarafından yapılan maaşlardaki yükseltmelerdir. Devlet kurumlarında maaş zammı öyle müdürün kafasına göre yapılamaz. Yapılacak olan maaş zammını devlet belirler ve bu da enflasyon gibi durumlara bağlıdır. Eğer enfasyon yüksek çıkarsa maaşlara zam gelme olasılığı yüksektir. Onun dışında özel kurumlarda patronlar, performansını ve çalışmasını beğendiği çalışanlarının aldığı maaşları yüksltebilirler. Veya özel kurumda çalışan biri patronundan kendi maaşına zam yapmasını isteyebilir. Ama böyle bir istekte bulunmak biraz sakıncalıdır çünkü işini iyi yapmıyorsan sana kimse zam vermez. Öncelikle işini iyi yapıp çok çalışman gerekiyor daha sonra patrondan zam isteyebilirsin.

5

Devlet kurumlarında çalışan memurların her yılın Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarına zam yapılır. Enflasyon oranlarına göre bu artışlar yükselebilir. Özel sektörde maaş artışı farklı şekilde düzenlenebilir.

4

Zam miktarina gore bir ulkenin ekonomisinin ne derece bozuldugunu zamlarla olcebilirsiniz.

5

Maaş zammı genelde şirketlerin kar oranlarına ve gider durumlarına göre belirleniyor.Ülkemizde enflasyon oranları gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor.Özel kurumlar bu maaş zamlarında gerçekten çok cimri oluyorlar hatta duymazdan geliyorlar.Çoğu patron ve şirket yöneticisi zam isteyen personelleri hiç sevmez hatta böyle lafları hiç duymak bile istemezler.Çoğu zaman patronlar kar edememekten ve işsizlik olduğundan dolayı bu zamları sürekli erteler.Zam bir personelin en doğal hakkıdır ve çalışma enerjisi arasındadır.

3

Keşke herkes emeğinin karşılığını alabılse ama maalesef bu mümkün olmuyor hiç bır zaman. Ve yapılan zamlarda komik rakamlar oluyor.

Maaş zammı ortalama puanı 4.5

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.