4.5

Monosakkaritler

önce - diğer kategorisine ftmnr63 ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Karbonhidratların yapı taşlarıdır. Tek şekerden oluştukları için glikozit bağı içermezler. Glikoz fruktoz ve galaktoz 6 karbonlu olduğu için heksoz riboz ve deoksiriboz 5 karbonlu olduğu için pentoz, PGA ve PGAL 3 karbonlu olduğu için trioz olarak adlandırılır.kapalı formülleri aynı olduğu halde açık formülleri farklı olan bileşiklere izomer denir.yani glikoz galaktoz fruktoz birbirinin izomeri dir.glikoz sinir hücrelerinin tek enerji kaynağıdır Bu yüzden kan şekeri uzun süre düşük kaldığında ilk hasar gören organ beyindir.

5

Basit şekerler tek şekerler monozlar olarak da bilinir. Karbonhidratların en küçük yapı birimidir. Su ile daha küçük birimlere parçalanamazlar.

paylaş - şikayet
4

Çok güzel ve anlamlı bir söz ne ekersen bu hayta onu biçersin örneğin iyi bir cocuk yetiştirirsen o cocuk sana yaşlandığında senin çocuğa öğrettiğin şeylerden davranın ve topluma da faydası olur yani nasıl yetiştirirsen öyle karşılık bulursun iyiysen iyi kötü yetiştirirsen kötü

4

Çoğunlukla biyoloji dersinde geçer, anlamı tek şekerlidir. Üç çeşidi vardır. Bunlar monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler.

Monosakkaritler ortalama puanı 4.5

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler