4.0

Hasılat

önce - diğer kategorisine mccilek ekledi.
8 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Hasılat dilimize arapçadan aynen geçmiş bir sözcüktür.. kelime anlamı ortaya çıkanlar, üretilenler demektir.. dilimizde pek bu anlamda kullanılmaz.. dilimizde daha çok ekonomik anlam kazanmıştır.. bir kurum ya da işletmenin belli bir zaman dilimi içinde elde ettiği satış bedelleri ve diğer gelirlerin tümüne hasılat denir.. serbest meslek sahipleri de günlük kazancını hasılat olarak adlandırır..

paylaş - şikayet
3

Hasılat demek mesela r dükkanın var 10 bin tl lik mal aldın ve 1 günde 500tl lik satış yaptın o satış yaptığın malların karını hesaplamadan direk gelen paraya hasılat denir ben böyle biliyorum yanlış olabilir :))

5

Hasılat ;gelir, kazanç demektir. Dilimize Arapça'dan geçmiştir.

5

Hasılat kişinin yaptığı işten aldığı ücret. İnsanlar ilk hasılatlarını kağıt para ya da makbuz şeklinde tabloya koyup duvarlarına asarlar ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Ben de yapmak isterdim. Elektronik ortamda gerçi dekontlar duruyor. Belki yaparım.

3

Hasret kelimesi birden fazla anlamda kullanılabilen bir kelimedir. Ekin ektikten sonra toplananlara hasılat denir. Aynı şekilde bir dükkanın giderleri gelirlerinin çıkarıldığında kalan miktarı da yine dükkanın hasılatı denir. İki anlamda da sıklıkla kullanılan bir kelimedir.

3

Hasret demek iş yerlerinde yapılan işler neticesinde giderlerden sonra elde edilen insanlara ait ürünler ve diğer bütün kalan varlıkların getirdiği girdi gerilere Mesela bir malı sattıktan sonra giderlerinden diğerlerinden giderleri çıkardıktan sonra da kalan parayı hasılat denilir

paylaş - şikayet
5

Hasılat, günlük yapılan kazançtır. Alışveriş tutarıdır. Günlük yapılan işlerden kazanılan kazançtır. Alışverişlerde satıcılar günlük sattıkları ürünlerin sağladığı toplam kazancı hesaplarlar ve buna hasılat denir.

paylaş - şikayet

Hasılat ortalama puanı 4.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.