4.9

Yarma

önce - diğer kategorisine mccilek ekledi.
7 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Yarma dilimizde birkaç anlamda kullanılan bir sözcüktür.. işte o anlamlardan bazıları: yarmak işi.. engebeli bir arazide yolu geçirmek için açılmış bölüm.. gelişigüzel kırılmış buğday, dövme.. bu şekildeki buğdaydan yapılan bir tür çorba.. kolay yarılan ve çekirdeğinden ayrılan, örneğin yarma şeftali.. kaba saba, görgüsüz kimse..

paylaş - şikayet
5

Bugdayin kaynatilip kalin dovulmesinden olusan ve pilav yapiminda kullanilan yanina ayran ve yufkayla yenen doyurucu ve besleyici bir yiyecektir. Koylerde cokca yapilir.

5

yarma bir çok çeşidi olan bir bitkiden üretilen bir yiyecektir.mesela buğday yarması bunun bir çok faydası vardır mesela cildimize iyi gelir saçlarımızda meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelir bir de zihin gelişimine de iyi gelir.mızır yarması da vardır onunda aynen bunlar gibi bir çok yararları vardır.bulgur yarmasıda vardır.

paylaş - şikayet
5

Kaynatılmış ve kurutulmuş buğdayın dibeklerle dövülerek buğday kabuğunun ayrıştırılmasıyla oluşan kışlık yiyecektir. Birçok yiyecek yapımında kullanılır. Mesela aşure, keşkek yarma pilavı (yarma aşı)...

5

Genellikle buğdaydan üretilen, bulgurun önceki hali. Çoğunlukla aşure zamanı aşurelik buğday olarak satılan, aşureye ve çorba, bazı eski türk ve osmanlının yöresel yemeklerinde çokça kullanılan bir baklagildir.

5

İç Anadolu Bölgesinde buğdayın dövülmesiyle elde edilen bir bakliyat türüdür. Bazı yöresel çorbalarda kullanılır. Ayrıca Ege Bölgesinde çok sıklıkla yapılan keşkek yemeğinin de ana maddesidir.

paylaş - şikayet
4

Bizim orda buğdayda yarma derler ismi yörede yöreye de değişir

Yarma ortalama puanı 4.9

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.