4.3

Rüzgar

önce - diğer kategorisine mccilek ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Rüzgar, atmosferdeki havanın dünya yüzeyine yakın, doğal ve çoğunlukla yere yatay biçimde gerçekleşen hareketlerine verilen genel addır.. estiği yöne göre ayrı, esme hızına göre ayrı isimler alır.. hava hareketlerinin temel etkeni ise atmosfer basıncının bölgeler arasında farklı değerlerde bulunmasıdır..

paylaş - şikayet
4

Dünyadaki yüksek basınç noktasındaki havanın alçak basınç noktasına hareket etmesidir. Basınç noktalarının birbirine yakın olması beraberinde fırtına oluşmasına sebebiyet verir.

paylaş - şikayet
5

Atmosferdeki havanın dünya yüzeyine yakın doğal ve çoğunlukla yatay yönlü hava hareketine Rüzgar denir.Çok farklı Rüzgar çeşitleri vardır.Bunlar sürekli rüzgarlar, mevsimlik rüzgarlar, yerel rüzgarlar ve kutup rüzgarlarıdır.

3

Rüzgar hem iyi hem kötü olabilen bir şeydir. Örneğin hafif hafif esiyorsa tatlı gelebilir, yazın esiyorsa rahatlatabilir. Ormanlarında nefes almasına katkıda bulunur. Ancak eğer sert esiyor ise, hem de çok sert ise ekinleri birbirine katabilir, hortumlar çıkarabilir. O nedenle tehlikeli olup insanlara zarar verebilir.

Rüzgar ortalama puanı 4.3

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.