4.5

Püre

önce - diğer kategorisine mccilek ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Püre dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür.. orijinali puree şeklindedir.. sebzeyi, eti ezerek elde edilen ezme anlamındadır.. dilimizde de aynı anlamda kullanılır.. Türkiye'de püre için özellikle patates tercih edilse de bazı meyvelerin de püre halinde tüketimi yaygındır..

paylaş - şikayet
5

Püre sebze veya meyvelerin ezilerek yumuşak kıvama getirilmesidir. Genellikle püre ya yemeğin usulünden veya yeme zorluğu çeken insanların çoğunlukla tercih ettiği bir yiyecek hazırlama şeklidir.Püre en çok patatese yakıştığını söyleyebilirim.

paylaş - şikayet
3

Sebze ve meyve gibi yiyeceklerin ezilmesi sonucu oluşan bir tür yiyecektir. Meyvelerden en çok muz püresi sebzelerden ise patates püresi tercih edilmektedir. Dişleri olmayan yaşlılar ve küçük çocuklar için ideal bir yiyecektir. Püre kelimesinin kökeni ise yabancı bir kelimedir. Fransızlardan dilimize geçen ve günümüzde oldukça yaygın kullanılan bir kelimedir.

5

Aslında püre kelimesi için bir tanımın yok ama söyle açıklayabilirim püre olarak patates ötesini severim ve genellikle döner in yanında yerim ayrıca meyve pureleride var onları pek sevmem ama 5-6 yaşındaki çocuklar bayılır özellikle muzlu pureye

Püre ortalama puanı 4.5

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.