3.8

Elalem tanımı

önce - diğer kategorisine sbryksy ekledi.
11 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

3

Elalem başkalarını tanımlamak için kullanılan bir tabirdir.Genelde çoğu insan bu kişilerin düşüncelerine önem verir ve hayatlarını buna göre şekillendirirler. Aslında aslolan insanın kendi düşüncesi değil midir.

paylaş - şikayet
2

Elalem aileden olmayan yabancı kişiler anlımında kullanılan kelimedir. El ve alem kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Bu sözcükte ki el yabancı kişi anlamındadır alem ise çoğunluğu anlatmaktadır. Yani aileden olmayan her birey için elalem denilmektedir.

5

Kendisi dışında baskalarina verilen addır. Sadeve bizim kültürümüzde var olan bir kelimedir diye düşünüyorum. Zira her yaptigimiz veya yapacagimiz eylemi baskasinin ne diyecegini düşünürsek yapiyoruz. Bu bir kural halinr geldi toplumda. Insanlar baskalarinin ne diyip ne demeyecegine göre hareket etmeye basladilar. Elalem diye bir kurul var her yaptigini denetliyor zannediyordum küçükken. Ama bunun kendi kendimizi kisitlamak icin yaptigimz bi sey oldugunu. Insanlarin zaten yaptigin hersey icin bir kulp bulacagini anladigimda elalem kelimesini cikardim lugatimdan. Gerci hic var oldugunu soyleyemem benim icin. Herkese tavsiye ederim kendiniz icin yasayin kimse icin degil.

paylaş - şikayet
3

Elalem senden başka diğer herkesi kapsayan bir kelimedir. Bu kelime kullanılırken genelde aile kapsanmaz ama kişinin hayatında bir etkisi olabilecek herkes kapsanır. Bu kelime genelde "Elalem ne der!" şeklinde kullanılır ve bu kullanım bana göre çok yanlıştır. Elelem ne der bakış açısı kişiyi kendi olmaktan çıkarıp davranışlarını ve karakterini başkalarının istekleri doğrultusunda şekillendiren biri haline getirir.

paylaş - şikayet
4

Elalem kelimesi birleşik bir kelimedir. Türkçemizde " el"kelimesi aileden olmayan, yabancı manasında kullanılır. Dolayısıyla iki kelime anlamı olarak zaten yabancı dünya manasına gelir. Kullanım amacı da zaten aileden olmayan tanınan veya tanınmayan kişiler topluluğunun hepsine hitap etmek için kullanılan bir kelimedir.Çoğunlukla kullanım amacı söylenen kişiye bir baskı unsuru ve dış kontrol mekanizması olarak kullanılır.

paylaş - şikayet
5

Kolukomşu. Ağzı torba olmayan büzemediklerimiz. Susturamadığımız üzerine vazife olmayan her şeye el atanlar.

paylaş - şikayet
5

el alem herkes anlamında yabancı olan insanlar için kullanılan bir kelimedir.ama bazende el yabancı anlamlarında alem ise bayrak minare sancak gibi bir çok anlamlarda da kullanılmaktadır.bazende bizim haricimizde olan tüm insanlar yabancı olanlar anlamında da kullanılır bazende ülkemizden olmayanlar içinde kullanılır.

paylaş - şikayet
4

Millet ne der, elalem ne der diye düșünüp ona göre yasayanlarin onemsedigi millet objesi

3

Elalem kelimesi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir kelimedir. Bu kelimenin anlamı aileye ait olmayan kişi, yabancı demektir. Anlamı iyi ya da kötü olabilir kullanıldığı cümleye göre değişir. Elalem kelimesinin kullanıldığı birçok farklı deyim vardır. Ayrıca insanlar elaleme güvenilmemesi gerektiğini söyler.

Elalem tanımı ortalama puanı 3.8

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.