4.4

Ağrı dağı

önce - mekan kategorisine Nur2829 ekledi.
10 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Ağrı Dağı, 5.137 metrelik rakamıyla, Türkiye'nin en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğu ucunda, İran'ın 16 km batısında ve Ermenistan'ın 32 km güneyindedir. . Dağın %65'lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35'lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir. Ağrı Dağı iki zirveden oluşur.

5

Ağrı Dağı, ülkemizin en yüksek dağı olma özelliği ile bilinir. Ağrı İlimizin adını taşıyor olmasına rağmen büyük bölümü Iğdır sınırları içindedir. Hz. Nuh'un gemisinin bu dağ üzerine oturduğuna dair görüşler vardır. Farklı bir tatil yapmak isteyenler için yaylalarının doğru bir seçim olacağını söyleyebiliriz.

4

Ağrı dağı turkiyenin en büyük dağıdır çok meşhurdur soru olarak bilmeyen yoktur zaten ağrı dağını şarkılara kadar gelmiştir ağrı dağı. Ağrı dağın eteğiyle başlayan ünlü bir şarkı da vardır

3

Turkiyedeki en büyük dağıdır
Ve b.agri ve k.agri olarak 2 ye ayrilir

3

Agri dağının %65lik Iğdır'da, %35lik bölümü ise Ağrı'da bulunmaktadır.

4

Ağrı dağı; türkiyenin ağrı ilçesindedir ve türkiyenin en yüksek dağıdır. Bu dağın zirevesine daha ulaşabilen bir dağcı yoktur, yılın her mevsimi ağrı dağında kar vardır.

5

ağrı dağı hakkında güzel hikayeler var yani dinlenmesini tavsiye ederim şuan saçmalıyorda ola bilirim bana aldırış etmeyin siz kafama göre cevaplar yazıyorum :D

4

En büyük dağ ne su bardağı esprisinin hatırlatmakla birlikte biliyorum şuan benden nefret ediyorsunuz. Türkiye'nin en yüksek dağıdır.

5

Ağrı dağı ; Türkiye'nin en yüksek dağı olarak bilenen dağdır. Yüksekliği 5165 metredir. Dağ sporları ile ilgilenenler en uğrak yeridir. Tırmanış mevsimi genelde yaz aylarında en ideal olarak görülmektedir. Ağrı dağına en yakın yerleşim yeri Doğubeyazıttır.

paylaş - şikayet

Ağrı dağı ortalama puanı 4.4

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler