4.5

Boks

önce - diğer kategorisine Pusat23 ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Bir spor dalıdır daha çok Amerika'da yapılsa da Türkiye'de de son dönemlerde boks ülke artmıştır en çok tanınan ve sevilen boksörlerden biri Muhammed Ali'dir Muhammed Ali Eskiden Hristiyan olan biri iken daha sonra müslüman olmayı seçmiştir boks maçları 12 periyottan oluşur Her periyot 3 dakikadır boks yapacak kişilere kilolarından yani sikletleri aynı olmak zorundadır

paylaş - şikayet
4

Boks bizim ülkemizde çok ilgi gören bir spor değldir ,genelde yabancı ülkelerde çok ilgi görür özellikle amerikada bu spora ilgi çok vardı adamlar hem kaslı hemde çok iyi dövüşürler ,çok ilginç şekilde bu sporu yaparlar ,tehlikeli bir spor bana göre spordan çok kavga olduğunu gösteriyor pek tavsiye etmiyorum bu sporu.

paylaş - şikayet
4

Boks, iki kişinin hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaşarak; her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar (-1 puan) alınmasına neden olur. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.

5

Genellikle Amerikan kültüründe daha çok takip edilen ve öneme sahip olan,2 kişinin karşılıklı olarak darbelerle birbirlerini yenmek için yaptıkları spor dalıdır.Gruplara ayrılma işlemine siklet denir.Boksör olmak için uzun yıllar antrenman ve maçlar yapılarak kabiliyetlerin geliştirilmesi gerekmektedir.

Boks ortalama puanı 4.5

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.