5.0

Gelin arabası

önce - diğer kategorisine mersinli ekledi.
5 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Evlenecek olanların olmasa da kiraladıkları adlarının baş harflerini yazdıkları hatta espri sözler bile yazdıkları gelin aracı hakkındaki düşünceleriniz

paylaş - şikayet
5

Evlenecek kişinin nikah salonundan gelini bindirip, şehir turu attırdıktan sonra çeyizlerinin serildiği yere kadar taşıyan arabaya denir. Gelin arabaya binmeden önce iyi bir süslenir. Damat ve Gelinin baş harfleri arka tarafa yazılır. Bazı gelin arabalarına da sloganlarda yazılır. Mesela Nizip'te bir taneydi onu da ben aldım. Gibi kişinin yaratma durumuna göre ve baya da etkili olduğunu düşünüyorum.

paylaş - şikayet
5

Gelin arabası
Allah herkese nasip etsin gelin arabası

paylaş - şikayet
5

Düğünü olan damat akrabalarından birinde güzel bir araba varsa onu gelin arabası yapar ya da kiralar çiöekçinin önüne çeker arabaya boydan boya renkli şerit çekilir öne bir çiçek demeti oturtulur ön ve arka plakaya evleniyoruz ve mutluyuz yazıları yapıştırılır,arka cama klasik özlü sözler yazılır bunlar esprili ifadeler de olabilir(İçişleri bakanının aldım hükümet kurmaya gidiyorum)gibi gelin damat arkada sadıç önde oturur arabanın önü düğün salonuna giderken birçok kez kesilir hazırlanan içi para dolu olan zarflar çocuklara verilir.bir de düğün salonuna girerken son bir kez kesilir ve kesen kişi yüklü miktarda bahşiş alır.

paylaş - şikayet
5

Önünü kesip damattan para almaya çalışır mahallenin gençleri. Zarf için hazırlanmış para damat tarafından verilir ve yol açılır. Garip geleneklerimizden biridir ama zordur almak bizden kızı.

paylaş - şikayet

Gelin arabası ortalama puanı 5.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.