4.3

Hezarfen Ahmet Çelebi

önce - kişi kategorisine Nazo ekledi.
6 yorum    -   paylaş        

iyi puan kötü puan

5

Hezarfen Ahmet Çelebi, 1609 yılında doğmuş, müslüman bir Türk bilginidir. Biz kendisini, kendi kendine geliştirmiş olduğu kanatlarla bir yerden bir yere uçabilen bir kişi olarak tanıyoruz.

paylaş - şikayet
5

İlk uçuş deneyimini icat eden mucittir.Kendine kanat yapıp İstanbul boğazı yakınlsrından kendini bırakmıştır.2-3 defa denemeden sonra ilk uçan insan unvanını almıştır

paylaş - şikayet
5

Osmanlı Devleti döneminde uçuşla ilgili deneme ve araştırmalar yapan bir bilgindir. Galata Kulesinden kendi hazırladığı kanatları takarak uçuş denemesi yaptığı ve kısa bir mesafede de olsa bunu başardığı bilinir.

paylaş - şikayet
5

Hazarfen Ahmet Çelebi 1600 lü yıllarda yaşamış bir bilgedir. Kendi tasarladığı kanat sistemi ile Galata köprüsünden atlayıp deniz kulesine indiği rivayet edilir.

paylaş - şikayet
1

ılk ucan adam olan hezarfen celebı galata kulesınden kız kulesıne ucmustur sdfdgxhfcjvbkdfxgchjbkl

5

Hezarfen Ahmet Çelebi Osmanlı Devleti zamanında ilk kez uçuş girişiminde bulunan kişidir. Bu hadise 17. yüzyılda yaşanmıştır. İmal ettiği kanatları takarak Galata Kulesi’nden atlayıp Kız Kulesi’ne başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir. Uçan ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Dönemin en meraklı mucitlerinden olan Hezarfen, gökyüzü ve uçmak konuları üzerine çok fazla fikir yürütmüştür. İnsanoğlunun bir gün uçacağına tüm yüreğiyle inanmaktadır ve bu alanın üzerine giderek çalışmalar yapmıştır. Kuş kanatlarından imal ettiği bir kanat ile uçmayı başarmıştır.

Gelgelelim bu yaptığı çalışmalar dönemin yöneticilerinin hoşuna gitmemiştir. Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre kendisi Cezayir’e sürülmüştür.

Hezarfen unvanı, yaptığı çalışmalardan dolayı kendisine verilmiştir ve bin bilimli anlamına gelmektedir. Kendisinin sürgünde öldüğü yönünde tahminler vardır.

Hezarfen Ahmet Çelebi ortalama puanı 4.3

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.