+1

yapamam kendine inananmamaktır fakat yapamıyorum bir uğraş sonucunda elde edememek yapamamk dır aralarında büyük bir fark var

1 0
paylaş
+1

Bir işin yapılması gerektiği takdirde bilerek ve isteyerek yapılmamasına karşılık verilen cevap " yapamam." Olur. Bir işi gerçekten yapmak isteyen, tüm çabasını ve emeğini o işi gerçekleştirmek adına kullanan fakat tüm denemelerine rağmen amacına ulaşamassa bunun da karşılığı "yapamıyorum." Olur.

1 0
paylaş
+1

öz güven eksikliği.

1 0
paylaş
+2

Yapamam diyen kişi kendini bence şartlamış olabilir mesela beb staja gitmeye korkuyorum cünkü yapamam diye düşünüyorum halbuki dene git bir gör ya belki yapcan değil mi ? Yapmıyorum da belliki denenmiş bir şey var ya da öyle bir karar vermiştir mesela önceden plates yapıyordum ben ama artık yapmıyorum canım istemiyor üşeniyorum bahane buluyorum vs vs normal olan bir şey.. Ama yapamıyorum da biraz da aslında ümitsizlik de var HAA şu da olabilir olmuyor işte denedim de yapamıyorum da olabilir orada da artık yine ümitsizdir ama yine kendini şartlamıştır .

2 0
paylaş
2 yorum
+1

Yapmıyorum demekte bir karşı koyma durumu vardır. Yapamam olayında ise sonucunun riskli olma durumundan dolayı zarar görmemek için bu durumdan bir kaçınma durumu olabilir.

1 0
paylaş
+1

Yapamam beceremem demek kendini kandırmak hiç başlamak istememek kendine güven duymaması demek yapmıyorum ise inatla kızgınlıkla veya yapacağını bilip kendi isteği ile yapmamak bu belki inat için belki kızgınlıkla bilemiyorum bilip ama yapmamak

1 0
paylaş
+2

Yapamam demek bazen insanların gücü yapma yetmezliği zaman bir şey yapmamasıdır ve buna verilen cevaptır ya da Kanuni bir zorunluluk vardır O ne yaparsa başına sorunları gelebilir ama yapmıyorum işi ben İsteyerek yapmıyorum anlamında kullanılır.

2 0
paylaş
+2

Yapamam, becerisizlik, korkaklık, çekingenlik ya da gerçekten zor bir işi yapamama durumunu anlatan ruh halidir. Yapmam, ise inkar ve karşı gelme politikasıdır. Yapmam bir karşı duruş sergilemektir. Karşıdaki insana tepki koymaktır.

2 0
paylaş
+1

Yapamam; imkanim yok anlamindadir.
Orn; bu soruya cevap vermem cunku cevap hakkim yok.

Yapmiyorum; yapmak istemiyorum, ilgilenmiyorum anlamindadir.
Orn; bu sitede anormal yorum yapmiyorum.

1 0
paylaş
+1

Yapamam: herhangi bir şeyi, bir engelim (fiziksel, duygusal, inanca bağlı, düşünsel vs) olduğu için istesem de yerine getiremem. Örneğin "ben domuz eti yiyemem" dediğimde beni engelleyen bir neden var ve istesem bile yiyemem demektir.
Yapmıyorum: ifadesi ise bilinç ve irade ile alınmış bir kararın, bir seçimin sonucunu bildirmektedir. Örneğin: "Ben domuz eti yemiyorum" diyorsam, bilinçli ve iradi olarak, başka bir faktörün etkisinden bağımsız, domuz eti yememeyi tercih etmişim demektir.

1 0
paylaş
1 yorum
+1

Yapamam demek elimden bir şey gelmiyor fakat yapmıyorum demek ise canım istemiyor yapmak istemiyorum.

1 0
paylaş
+1

Yapamam yapılacak iş her ne ise onu bilmediğini belirtir yapmıyorum ise biliyorum ama işime gelmiyor anlamı içerir.

1 0
paylaş
+1

Yapmam kendi istefinizle olan birşeydir ..Ama yapamam istseniz de elinizi gitmeyeceğı cesaret edemeyecgnz is anlamina gelir

1 0
paylaş
+1

Yapmam, kendi isteği ile etken bir şekilde teklif edilen şeyi reddetme durumudur. yapamam ise kendi isteği dışında olan etkenler nedeni ile (her ne kadar ilgili şeyi yapmak isteyip istemediği belli olmasada ) teklif edilen şeyi reddetme durumudur.

1 0
paylaş
+1

Yapamam; elimden olmayan sebeplerden veya başaramayacağım şeyler için kuracağım cümlelerin yüklemidir.
Yapmıyorum; yapılacak bir şeyi bile isteye yapmamak için kullanılan bir kelimedir. Kendi bir iradesiyle yapmamaya karar verilmiş işler için kullanılır.

1 0
paylaş
+1

Yapamam kelimesi kimi zaman kendine güvensizliği gösterirken kimi zamanda tam aksine kendine barışıklığın bir simgesi, temsili kelimesi olduğunu düşünüyorum, yapabilecek olsa bile çekinerek yapamam diyen insanlar ile gerçekten yapamayacağı yerde kendini bilip başka yapabilecek insanların önünü açmak için bir davranış farkı olabilir. Yapmıyorum ise her zaman olmasa da çoğu zaman bana netliği ifade ediyor. Yani ''En azından dürüst.'' cümlesi varya o şekilde düşünüyorum. Tabi yapmıyorum derken kırıcı, saçma, gereksiz bir şekilde davranan kişilerde yok değil. İkisi arasında da şöyle bir kıyaslama yapılabilir; biri yeteneğe bağlı bir değişkenlik diğeri tercihlere bağlı isteğe dayalı bir seçim.

1 0
paylaş
+2

Türkçe bilen birine bunu aciklamak ne kadar saçma söylemek bile istemiyorum. Ama ingilizce olarak birisi I Don't (yapmıyorum ), diğeri de I Can't (yapamıyorum )

2 0
paylaş
2 yorum
+1

İlk önce şunu belitmek isterim ki Türkçe'yi bilen biri için bunlar çok farklı ve ayrımları kolay olan bir konudur.Ama bazen kişiler ya da insanlar diyeyim sonuçta artık her insanın kişiliği yok neyse bazı insanlar bunu pek fark edemez.İlkinde insan o işi beceremez istese bile fakat ikincisinde ise insan o işi becerebilir oysaki buna isteği yoktur, canı istemez kısaca.

+2

Yapamam bana biraz daha normal geliyor. Yapmıyorum da yani ne halin varsa gör, yapmıyorum ne var gibi algı oluşturuyor. Yapamamın önüne maalesef yapamam eklenirse gayet kibar bir tavır ortaya çıkmış olur.

2 0
paylaş
+1

Yapamam demek bir işten anlamadığını ve birkaç kez denediğini gösteren bir kelimedir Çünkü bunu daha önce denemişsindir olmamıştır. Yapmıyorum demek ise şu anlama gelir bir işi biliyorsunuzdur ve bunu bilerek ve isteyerek yapmama durumuna denir Çünkü bazen insanlar size Emir koşarlar bu koşulan Emir Sizin hoşunuza gitmez yapmıyorum dersiniz.

1 0
paylaş
+2

"Yapamam" derken o kişinin yapamamasında bir sebep ve müşkülü var demektir. Bunların giderilmesi ile bu söylem değişir. Lakin "yapmıyorum" demek bir itiraz" bir baş kaldırıdır. Bu söylemin altında daha derin sebepler vardır. Yapmıyorum diyen kişi ile ipler artık kopmuş demektir.

2 0
paylaş
+1

Yapamam genellikle insanların bir zorluk karşısında söyledikleri dile getirdikleri cümlelerdir ama yapabilecekleri bazı şeyler de bu cümleyi vurgulamazlar ama yapmıyorum daha bir kesinlik taşır

1 0
paylaş
+1

Yapmıyorum, yapmam şeklinde söyleniyorsa bu keyfidir. İstek dışı değildir. Kişi öyle arzu ettiği için yapmamayı seçiyordur. Yapamıyorum deniliyorsa da yapmaya uğraşılmış ama olumlu bir dönüt alınamamış anlamına gelir. Tabi yapamıyorum deyip pes etmek de doğru değil, sonuna kadar gitmek, elinden gelen her şeyi yapmak gerekiyor. Ve gördüğümüz gibi bir harf bütün anlamı değiştirebiliyor. Bunu anlatan bir söz vardı hatta. Bir harf, bir noktalama işareti, ne olacak demeyin. Bir nokta gözü kör eder. Osmanlı türkçesiyle alakali bi şey.

1 0
paylaş
+1

Birisi yapmak istemiyor diğeri ise elinden gelmiyor

1 0
paylaş
+1

yapamam demek sen bu işi sen matamatik örnek vereyim calışıyorsun ama soru yapamıyorusun yapmamda ise sen kendi belirliyorsun

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.