+1

Yanık anında evde ilk yardım nasıl yapılır?

Yanan bölgenin çok fazla su toplayıp leke kalmasını azaltmak için evde ne yapılabilir?

    -   Sağlık
1 0
6 yanıt   -  
+2

Yanık kazalarına evde ilk müdahale soğuk ile yapılmalıdır eğer varsa da yanık kremi sürülerek yandığın şiddeti azaltılabilir.

2 0
paylaş
+1

Evde bir yerimizi yaptığımız anda yanan yerimizi soğuk suyun altında tutmalıyız. Acısı hafif dedikten sonra yanık kremi varsa yanık kremi sürebiliriz. Yoksa en yakın bir sağlık kuruluşuna müracaat da fayda vardır.

1 0
paylaş
+1

1. Yanık bölge en az 15 dakika soğuk su (soğuk su yoksa musluk suyu) altında tutulmalı.
2. Yanığa yapışmış elbise parçaları çıkartmaya çalışılmamalı.
3. Buz uygulanMAmalı. Soğuk yanığına neden olur.
4. Temiz bir beze sarılmalı. Bu sayede ısı ve su kaybı azalsın.
5. Yanık kremi olarak Silverdin sürülüyor. Ancak silverdin içinde gümüş (Ag) var. Gümüş, güneş ışığı ile karşılaşınca kararır. Bu nedenle güneş gören yerlere sürülmez..
6. Yoğurt, dişmacunu vs sürülmez. Enfeksiyon neden olur.
7. İz kalması: yara yeri enfeksiyonuna ve yanık derinliğine bağlıdır. Bu nedenle enfeksiyon oluşturabilecek uygulamalardan kaçınılmalı.
8. Hastaya bol su verin. Yanıkta en önemli sorunlardan biri de sıvı kaybıdır.
9. Ağrı kesici verin.
10. Mutlaka tıbbi yardım isteyin.

1 0
paylaş
0

Yanık bölgesine ve derinliğine göre müdahalesi değişir.ilk müdahalede yanık olan bölgeyi 20 dk boyunca suyun altında tutmalıyız.Evde yanık kremi varsa sürmeliyiz.Eğer ciddi bir yanık varsa acile başvurmalıyız.Halk arasında söylenilen buz koymak ,diş fırçası sürmek yanık olan bölgeye iyi gelmez.Cilde daha cok zarar verir enfeksiyon riskini arttırır.

0 0
paylaş
+2

Yanık tedavisinde yapılması gereken ilk hareket yanan bölgeyi soğutmak olmalıdır. Soğutmak için en uygun olan yöntem musluk suyu uygulanmasıdır. Yanan bölgeyi akan bir suyun altında en az 10 15 dakika tutarak soğutmak gerekir. Bu sayede hem acı ve hem de yanında daha derinlere inmesi engellenmiş olur.

+1

Önce soğuk su tutulmalı sonra da en iyi çözüm olarak yumurta akı sürülmelidir. Restaurant mutfaklarında ciddi yanıklarda önce yanık olan bölgeye yumurta akı sürülür. Sonrasında düzenli olarak yanık ilacı sürülebilir. En iyi yanık ilacı Hametan ve Anestoldur. İz kalmaması için de kantaron yağı sürülmelidir.

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler