0

Şuan trt belgeselde ki Savaşın efsanelerini izliyorum ve anlatıma hayran kaldım

1 1
paylaş
+1

Şu an onu izlemiyorum. Televizyonu dedem izliyor şu an, maç falan takılıyor. Ben o diziyi tam sevemedim gibi..

2 1
paylaş
+1

Otizm adına farkındalık yaratmasından dolayı izlenmelidir.Diğer Türk dizilerinden farkı insanlara bilgi vermesidir.Dizide otizm ve savant sendromu hakkında çok fazla bilgi edinebilirsiniz.Otizmli insanlar eğer destek ve yeterli eğitimi görebilirlerse daha bir çok şeyi başarabilirler mesajı da güzel işlenmiş.

Oyunculuğa gelirsek Taner Ölmez' in(Dr. Ali Vefa) performansı mükemmel.Peki bunu neye göre yorumluyoruz?Otizmi insanlar göz temasını zor kurarlar, gözleri bir şeye takılıp kalırlar, günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine(sürprizlere) aşırı tepki gösterebilirler ,dönen cisimlere ilgileri ve sosyal iletişim becerilerinin kötü olması gibi tipik otizm belirtilerini başarılı bir oyunculukla sergiliyor.Diğer oyuncularında performanslarında göze batan veya kötü yorumlanabilecek bir şey gözüme çarpmadı bu yüzden dizideki tüm oyuncular işlerini gerçekten iyi yapıyorlar.

Peki dizi mükemmel mi? Tabi ki de değil servis hemşiresi olduğum için dizideki gördüğüm bir kaç mantıksızlığı sizinle paylaşmak istedim.Dizinin başında öğrendiğimiz gibi Ali Vefa' yı hiç bir hastane otizmli olması nedeniyle kabul etmiyordu.Türkiye de bildiğiniz üzere doktor adaylarını kamu personeli yapmak için TUS sınavı var.Ali neden özel hastanelerle uğraşıp canını sıkıyor TUS'a girsin zaten tüm tıp bilgilerini hafızasında tutabiliyor yani güzel bir puan alıp devlete atanabilir.Diğer bir mantıksızlık dizideki başhemşire hem serviste hem acilde hem de nöbet tutarken gördüm.Öncelikle başhemşirenin görev ve sorumluluklarında hemşire kontrolü vardır ve bir servise bağlı çalışmaz, nöbet hiç tutmaz.Dizideki diğer hemşirelerde sürekli servis değiştirip duruyorlar servis hemşiresi sabit bir serviste çalışır ve diğer servislere çok acil durumlarda yardıma gider bunun dışında servis değiştirmesi olağan değildir.Diğer bir mantıksızlık 4.bölümde polis arabasının içindeki ciğer taşıdıkları alet 2 saniyede 4 derece artacak kadar ısınması imkansız ayrıca o ciğeri steril olmaya hava koşullarında açmak daha da mantıksız ve çalışan arabanın sıcak kaputuna koymak daha da mantıksız diye sıralanabilir.Doktorun steril eldivenle yüzüne dokunması falan filan bunun gibi bir çok örnek vardır.

Bu mantıksızlıkları en aza indirgemek için danışılacak tecrübeli bir genel cerrah ve tecrübeli bir hemşire bulunabilirdi.

Tabi bu mantıksızlıklardan diziyi bir kenara atıp kötü veya izlenmez demek diziye haksızlık olabilir.Çünkü dediğim gibi Mucize Doktor yerli ekranın en farklı ve en faydalı dizilerinden.

1 0
paylaş
0

dizide gereksiz alışık olduğumuz klişeler yerine gerçekçi ve azimli bir karakterin hayatın zorluklarıyla başa çıkmasını ve otizm farkındalığı yaratarak ülke bilincine katkıda bulunmasını çok beğeniyorum

0 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.