+1

Ben soğan soyarken ya da doğururken az bir şekilde ağlarım ağlamayan pek fazla kişi yoktur diye düşünüyorum ama eğer soğan doğradığını zaman suyu açık bırakırsanız az ağlarsınız.

1 0
paylaş
0

genelde hızlı doğradığım için bana pek öyle bi etkisi olmuyo

0 0
paylaş
0

Doğarken çeşmeyi açarım etkili oluyor

0 0
paylaş
0

Ben bu aralar soğan doğrarken deli gibi anlıyorum ya istemsiz bir şekilde ok fazla gözlerim yanıyor sanarsın dayak yemişim gibi oluyor neden böyle oluyor bilemiyorum ama bir yolu olmanın bunun

0 0
paylaş
0

Bazıları çok fena yakıyor . Ama her doğrayışımda ağlamıyorum soğanına göre değişiyor bazıları daha mı sulu oluyor ondan mı acaba bilemem ama her zaman ağlamıyorum soğan doğrarken..

0 0
paylaş
0

Ben genelde ağlamam veya gözlerim pek yasarmaz bunu da şu şekilde yaparım ya agzimda şu tutarım bir miktar o etkili olur gözümü yasartmaz yada sakız cignerim gerçekten bu iki yolda etkili ve bunları yapmayı unutmazsam hiç bir şekilde gözlerim dolmaz birde soğanı dogramadan bir süre önce suda biraz bekletmekte ise yarıyormus diye duymustum ama denemedim hic

0 0
paylaş
+1

Soğan doğrarken hepimiz az yada çok ağlarız. Bunun nedeni soğanın içinde bulunan enzimler tabii ki. Soğanın kesilmesiyle birlikte o enzimler gözümüze fışkırıyor, kısa süreli bir göz yaşarma yaşanıyor.

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.