+3

Pasta kullanımlarında illa margarin kullanılıyor ama diğer kullanımlarında ravsk alıp yağ yaptığımız için yaptığımız yağları kullanıyoruz.

3 0
paylaş
+4

Ben yemeklerde margarin kullanmiyorum. Margarin sadece yumurtali omlet yaparsam kullanirim. Kalp damar sagligi acisindan olumsuz oldugundan margarin kullanmamaliyiz.

4 0
paylaş
+2

Kullanmayalı çok uzun zaman oldu. Pasta börek yapıcaksam eğer gidip en ucuz tereyağını alıp onla yapıyorum. En iyi margarinden iyidir.

2 0
paylaş
+4

Yıllardır margarin kullanmıyorum. Biraz pahalı olsa da tereyağı kullanıyorum gerekirse. Bazen tereyağı ve sıvıyağı karıştırarak kullanırım. Pasta börekler bu şekilde de lezzetli oluyor. Margarin çok zararlı, kendimize ve sevdiklerimize bir iyilik yapalım ve kaldıralım mutfaklarımızdan.

4 0
paylaş
+3

Margarin kullanmayı bırakalı 30 yıldan fazla olmuştur.. Ki, bizim zamanımızdaki margarin resmen süt kokardı, ekmeğin üzerine sürüp afiyetle yerdik.. Daha ortada ne öyle ne idüğü belirsiz kimyasallar vardı, ne de bugünküyle kıyaslanabilecek ölçüde sahtekarlık.. Değişikliği fark ettiğimizde bıraktık zaten.. Sonradan öğrendik ki, kimyasal olarak margarin ile plastik arasında sadece bir molekül varmış, bu kadar zararlı yani.. Bu kadar hayati bir konuda bile bilinç oluşmaması da çok acı..

3 0
paylaş
+2

Margarini sevmiyorum ben çokta sakıncalı mesela kurabiye yapacak olsam dahi margarin katmam içerisine sıvı yağ kullanırım...Yemeklerde de sevmiyorum ben pilavda bile katı yağ sevmem sıvı yağ kullanırım.

2 0
paylaş
+2

Biz hala kullanıyoruz tereyağ ile karışırık yemeklere koyuyoruz

2 0
paylaş
+2

evet bence tadı ve kokusu çok güzel

2 0
paylaş
+2

Evet yoksa sen zengin misin evde en çok tüketilen şeylerden ve tereyağda oldukça pahalı anca çakmalarla idare ediyoruz.

2 0
paylaş
+1

Margarin ne oluyodu ya ?

1 0
paylaş
+1

Biz hala margarin kullanmıyoruz.Sağlıksız doymuş yağlar içerdiği için artık margarin yağ kullanmıyoruz.Onun yerine tereyag kullanıyoruz.

1 0
paylaş
+2

Eğer erişimim varsa tereyağı alıyorum yoksa mecbur margarin alıyorum, satılık ambalajlı tereyağları da doğal değil çünkü.
Omlet, pilav ve hamur işlerinde tereyağı ihtiyaç

+2

Baya oldu margarin kullanmayalı tereyağ yada sıvıyağ kullanıyoruz bazen de zeytinyağı.

2 0
paylaş
+2

Çok fazla olmasa da zaman zaman hamur işleri yapımında mecburen kullanıyorum. O da belki ayda bir paket falandır. Gerçi o bile zararlı ama kullanıyorum maalesef.

2 0
paylaş
+1

Hayır genellikle sıvı yağ kullanılıyor bizim evde ya da hayvan yağı dediğimiz katı yağ kullanılıyor.

1 0
paylaş
+1

Senelerce ne kullanıldı o ya..Tıkadı mı bütün damarları acaba..Bizim eve annem hayatta sokmaz.Sadece ne yazıkki biz de bir ara az da olsa kullanıyorduk.Annem daha çok tereyağını kullanıyordu ama onu da bazen kullanıyordu .

1 0
paylaş
+2

Ben margarin kullanmıyorum artık tereyağ ve zeytin yağı kullanıyorum çok çok zorda kalsam poğçalar için bir paket margarin kullanıyorum bu kadarcıktan birşey olmaz

2 0
paylaş
+1

Margarin ile cok duyumlar aldım plastikten yapıldıgına dair ve saglıksız oldugu söyleniyor o yüzden kullanmıyorum

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.