+2

Mevlana yaşadığı dönemde yeterince anlaşılamamış biri. Yaşadığı yüzyılın kutpudur oysa. Bugün için de kıymetini bildiğimiz söylenemez. Dünyada pek çok üniversitede adına kürsüler kurulmuştur. Bizde aynı ilgi yok. Dinle Neyden adlı bir belgesel izlemiştim. Adını duyduğumda o belgeseli hatırlarım. Yılmaz Erdoğan Etme adlı şiirini okumuştu belgeselde. Çok iyidir.

2 0
paylaş
+1

Mevlana'nın kelime anlamı efendidir. Allah için kullanıldığında, her şeyin sahibi olarak kullanılır. İnsanlar için kullanılacağı zamanda büyük, önder ve dost anlamında kullanılır.

1 0
paylaş
+1

Tabi ki de Konya aklıma ilk gelen şey oldu. Bunun dışında Mesleviler ile ilgili okuduğum bir makale aklıma gelmişti eğer bulabilirsem bu cevabımın altına linkini atarım okumanızı tavsiye ederim.

1 0
paylaş
+1

Mevlana denince aklima allaha askla bagli muslumanligi yayan konyanin simgesi olan ve ilim irfan yol yordam bilen hayatini allah yoluna adayan alim gelir aklima.

1 0
paylaş
+2

Benim aklıma Mevlana denildiğinde en başta hoşgörü olmakla birlikte insanları birbirine bağlayan, sevgiyi ve Allah aşkını yücelten, herkesi olduğu gibi görüp kabul etmemizi sağlayan olumlu duygular ve bunlar üzerine söylediği sözler geliyor.

2 0
paylaş
+1

Mevlâna denilince aklıma güzel sözleri geliyor.O kadar çok anlamli sözleri var ki heryerde yazılıyor kullanılıyor.

1 0
paylaş
+1

Mevlana denince aklıma ilk gelen tek şey mevlananin şarkısı

1 0
paylaş
+1

Mevlana diyince aklıma namı değer herkesin bildiği sözleri geliyor. Daha sonra aklıma gelen şeylerden biri ise Konya oluyor Mevlana şehri olarak bilindiği için.

1 0
paylaş
+2

Açık konuşayım ilk gelen giydiği kıyafetler.Dönüşü geliyor.O kafasına taktığı şey.Bunlar eşliğinde dönerken sallanan ve onunla dönen elbisesi,asla durmayışı,yazdığı besteleri güzel Konya'sı geliyor aklıma...

2 0
paylaş
+3

Hayatımın sözüdür. Direk bu gelir aklıma.

Mevlana denildiğinde aklına ne geliyor?
3 0
paylaş
+2

İnsanları eleştirmeyen koşulsuz kabul eden bir kul ve gerçek bir Allah dostu geliyor aklıma.

2 0
paylaş
+2

Mevlana'nın kendi çağının sahibi sayılacak kadar büyük bir alim oluşunu düşünüyorum. Çağının ihtiyaçlarına göre içtihatlar koyarak, hoşgörü ve sevgiyi esas alarak ismini kalıcı yapmıştır. Bugün dünyanın pek çok yerindeki üniversitelerde Mevlana adına kurulmuş kürsüler bulunmaktadır.

2 0
paylaş
+2

Hz.Mevlana yolda giderken tartışan iki kişiye rastlamış biri diğerine demişki sen bana bir laf dersen ben sana bin laf derim hz.Mevlana dönmüş ikisinede vallahi siz bana bin laf deseniz ben size bir laf demem demiş bu hikaye herşeyi anlatıyor bunun üzerine ben daha laf söylemem.

2 0
paylaş
+2

Mevlana denince aklıma ilk Mevlevilik geliyor. Sonra, Şems, Konya, Sema Töreni, Semazenler, öğretinin iç ısıtan insancıl yapısı, gelişim, olgunlaşma, bir ve bütün olma geliyor aklıma.

2 0
paylaş
+1

İlk konya geliyor

1 0
paylaş
+2

İnsanlar arasında hoş görünün sembolü olan bir insan olarak biliniyor ve dünyaca taninan bir İslam alimi olan mevlana yı her yıl etkinliklerle anılmaktadır

2 0
paylaş
+1

Mevlana diyince aklıma konya geliyor . Allah'a olan aşkını dile getirmek için yazdığı mesnevi geliyor . İnsanlara verdiği güzel öğütler ve de şu sözü : Unutma senin için başkasından vazgeçen, bir gün mutlaka başkası için senden vazgeçer .

1 0
paylaş
+2

Konya ve mevlana şekeri

2 0
paylaş
+1

Konya ilk aklıma gelir daha sonrada semazenler gelir.

1 0
paylaş
+1

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi görün

1 0
paylaş
+1

Konya o dönmeleri geliyor aklıma bide mesneviden ders aldım şarkısı geliyor

1 0
paylaş
+1

Benim ilk önce konya gelmektedir. Çünkü mevlana şuanda orada bulunmaktadır. Daha sonra Allah'a olan aşkını dile getirmek için yazmış olduğu "MESNEVI" gelmektedir.Allah'a olan aşkı insana verdiği güzel öğütleri.

1 0
paylaş
0

mevlanın asıl adı Muhammed Celaledin kelime anlamı efendi

0 0
paylaş
+2

Akıma ilk olarak konya geliyor .
Hayat bir nefestir,
Aldıgın kadar...
Hayat bir kafestir,
Kaldıgın kadar...
Hyat bir hevestir,
Daldıgın kadar...

2 0
paylaş
0

Mesneviden ders aldigim diye bi muzik tarzi gibi bisey vardi ne deniyor bilmiyorum ama o geliyor aklima

0 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.