+25

Kızılderelileri nasıl bilirsiniz?

    -   Görüş
25 0
35 yanıt   -  
+1

Kızılderililer eskiden Amerikan filmlerinde bizlere öcü gibi gösterilen insanlık dışı yaratıklar olarak tanırdık. Oysa bunun da bir Amerikan oyunlarından birisi olduğu nice sonra anlaşıldı. Oysa durum tam tersiymiş. Amerikanın yerlileri için kullanılan bir kabile topluluğun adıdır.

1 0
paylaş
0

Kızıldereliler sibirya kökenli olup Amerika yerlilerine verilen bir isimdir aslında bunca zaman televizyonlarda, izleyenlere kötü lanse edilmiş ve kötü ithamlarda bulunulmasına izin verilmiştir.

0 0
paylaş
0

Tokat'ın küçük bir köyü olan Kızıldere'yi sadece 30 Mart 1972'de yaşanan olaylar dolayısıyla tanıyorum. Kızıldere'li kimseyi tanımıyorum

0 0
paylaş
0

Kızılderililer hakkında pek bir bilgim yok sadece eski western filmlerinden bildiğim kadarıyla teksas bölgesinde yaşayan yerli halk olduklarını ve gerçekten kızıl derili olduklarını biliyorum. :) Bunun dışında çok da bir bilgim yok maalesef. Yine de nasıl biliriz iyi biliriz yani. :)

0 0
paylaş
0

Kızılderelileri bilmiyorum ama Kızılderilileri iyi bilirim. Dünya onlara borçlu, insanların topraklarını ellerinden aldılar, katlettiler, hor gördüler, dağdan gelip bağdakileri kovdular ve bilge bir ırkı komple yok ettiler neredeyse. Onların ve kültürlerinin anısına bir Düş Kapanı asılı başucumda.

0 0
paylaş
+2

Kızılderilileri, doğayla yani bitki ve hayvanlarla iç içe bir şekilde, doğal bir kabile hayatı yaşayan, tarihin ilerleyen dönemlerinde diğer kültürler tarafından kültürleri bastırılmaya başlanmış, Amerika kıtasının yerli halkları olarak biliyorum.

2 0
paylaş
+1

Hayat ve dünyanın işleyişi konularında bilge insanlardır. Ne yazık ki toprakları soluk benizliler tarafından işgal edildikten sonra soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Soykırıma uğrayan milletlerden biridir.

1 0
paylaş
0

Kızılderelilerden çocukluğumda hep çok korkmuşumdur.Filmlerde ve dizilerde bize böyle gösteriyorlardı.

0 0
paylaş
0

Kızılderelileri çocukluğumdan beri tehlikeli kişiler olarak görüp izlediğim için hep korku vardır içimde. Bu yaşa geldim hala kızıldereli gördüğüm zaman istemsizce korkuyorum.

0 0
paylaş
0

Filmlerde orda burda insan öldüren falan filen diye bildiğim oysaki yerli amerikanyalılara verilen isim :)

0 0
paylaş
0

Kafa kesen deri yüzen insanlar olarak bilirdik hep.Bizlere vahşi insanlar olarak tanıtıldılar.Ancak zamanlar kitap okudukça asıl vahşilerin beyaz adamlar olduklarını öğrendim.

0 0
paylaş
+1

Kızılderililer Amarika keşfedildiği zaman öldürülmüşlerdir. O zamanlar birgün beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak demiştir. Ne kadar ilginçtir ki, sonrasında yabanci filmlerde kızılderililer hep yamyam olarak gösterildi. Nasıl bir manipülasyon yapılmış.

1 0
paylaş
1 yorum
0

Şey vardı çizgi film pocahantas mıydı neydi onu biliyorum bir de oturan boğa diye bir şey biri ortaya atmıştı .. Böyle çadırlarda mı ne yaşıyorlarmış kabile halinde, yüzlerinde boyalar oluyor, saçlarında kuş tüyleri.. Garip garip ayinleri var sanırım .. bir de vahşi olduklarını biliyorum bunları duymuştum yani..

0 0
paylaş
0

Avrupa kıtasının keşfi ile beraber o İlk çağda yaşayan kızıl renklerinden dolayı Kızılderili olarak tanımlanan bu insanlar Kristof Kolomb'un Avrupa'yı keşfetmesi ve yoğun bir şekilde oraya göç edilen Avrupalılar tarafından sömürülen katledilen ve birçok işkencelere maruz kalan bir ırk ve kendi özgürlükleri için büyük mücadeleler başlatan savaşları yaşayan bir halk olarak biliyorum

0 0
paylaş
0

Bilmem kı hic araştırma yapmadım

0 0
paylaş
0

Eski tarihe dayalı

0 0
paylaş
0

cok iyi bilirdik :) amrikanın yerlileridir soyları tükendi

0 0
paylaş
+1

Yerlerinden edilmiş 100 lerce insan yapılan zulümler bide kızıl derilileri kötü gösteriyolar sizin zulmünüze karşı adamlar sesizmi kalsaydı.zulme ugramış insanlar yerlerinden edilmiş insanlar aklıma geliyor

1 0
paylaş
0

Kafalarinda tuylu bi sapka tarzi bir sey var ellerinde ok yay ve tasdan yapilmis baltalari var bunlari biliyorum

0 0
paylaş
0

Valla kötü olarak değiller genelde kendileri bir topluluk kendi kültürleri kendi yaşayışla rı her zaman öncelikleri

0 0
paylaş
0

Kızılderilileri araştırdığınız kadar bilirsiniz. Ben bu konuyu pek merak etmediğim için bir bilgim yok. Dizilerden veya filmlerden gördüğüm kadarıyla Amerika'nın yerlileri olan bir kabiledir.

0 0
paylaş
0

Kabilesini korumayı kendine yaşam tarzı belirlemiş, av zamanı sadece kılıç ve yay kullanan çekik gözlü insanlar.

0 0
paylaş
0

Kızılderililer Amerikan halkının yerleridir Bunu biz Daha çok filmlerde görürdük doğal ortamda yaşayışları giyim tarzları ile dikkatimizi çekerdi Özellikle de kafalarına taktıkları şapkaların kuş tüyünden yapılması dikkatimizi çeker de ve aynı zamanda Ateş etrafında dans ederlerdi. Ben onları bu şekilde hatırlıyorum. İlkel bir yaşam tarzları vardı.

0 0
paylaş
0

ben kzıılderilileri kabile olarak yaşayan kendilerine özgü dilleri olan bir gruptur kendi adetleti savaş teknikleri var telvizyonda hep beyaz derili insanlarla savaşıyorlar tabi birde bu var bildigim

0 0
paylaş
0

Kızılderilileri filmlerden veya çizgi filmlerden biliyorum.Kabileleri var ve reisleri var.İlkel şekilde yaşıyorlar farklı inanç ve giyim tarzları var.İlkel silahlar kullanıyorlar kendilerini korumak ve avlanmak için.

0 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.