+8

Hiç patates söktünüz mü?

8 0
10 yanıt   -  
+3

Evet, patateslerimizi kendimiz yetiştirdiğimiz için patates sökümü de yaptım. Patates sökümünde genelde atlar kullanılır , atların çektiği bir alet oluyor (adını öğrenirsem buraya eklicem) At o aleti çekiyor ve patatesler yüzeye çıkıyor, arkadan da topluyoruz. Ya da alan azsa belle toprağı belleyip patatesleri topluyorsunuz.
Endüstriyel olarak bunun patates sökme makinaları var artık.

+2

Sökmedim ama cok soymuslugum var (;

2 0
paylaş
+2

Sokmedim ama nasıl yetistigini ve çok ugraş isteyip istemedigini merak etmisimdir herzaman

2 0
paylaş
+3

Ben küçükken annemin küçük bir bahçesi vardı. Ve azda olsa patatesimiz olurdu. O dönemlerde sökmüştüm. Çok eğlenceli bir şeydi.

3 0
paylaş
+2

Evet bu yaz söktüm, söker sökmez ateşi yakıp közlemesi kadar keyif veren başka bir şey yok . Salatalık sökmesi de güzeldir sabah kahvaltısı için.

2 0
paylaş
+2

Evet söktüm küçükken bizim köyde vardı böyle yeşil yapraklı kazmayla toprağı kazıp sökükorsun.

2 0
paylaş
+2

Hayır Ama köyde olsam sökerdim.

2 0
paylaş
+3

Her yıl hasat ederiz. Önce ekleriz sonra çapalarız sularız gübreleriz en son yazın bitimine eylüle doğru sökme yani hasat ederiz önceden hayvan pullukları ile yapılırdı artık teknoloji ile traktör ve ekipmanları ile yapıyoruz her yıl hemde güzel oluyor hele kışın guzine sobaya atması pişirmesi

+2

Evet bir-iki kez denemistim ve hayatımda yaptığım en zevkli şeylerden biriydi benim için. İnsan çocuk gibi, hazine bulmuş gibi seviniyor :D. Tadı da farklı ve güzeldi gerçekten.

2 0
paylaş
+2

Doğma büyüme bir İstanbullu olarak hiç patates sökmedim.. Bakırköy dışında gideceğimiz bir köy de olmadığından öyle bir imkanımız olamadı :-) Bilmeyenler için söylemiş olayım, Bakırköy birçok anadolu kentinden çok daha kalabalık devasa bir ilçedir! Biz patates sökemiyoruz ama aracılar bizden acayip kâr söküyor! Yemek dışında patates ile ilgimiz bundan ibaret :-)

2 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.