+29

Heba sizin için ne anlama gelmektedir?

    -   Görüş
29 0
38 yanıt   -  
+1

Heba benim için boşa geçen zaman demektir gençliğimizi saçma sapan şeyler için heba ettik örneğini vermek istedim

1 0
paylaş
+2

Heba etmek örneğin zamanımı senin için heba ettim yada hayatımı senin için heba ettim günlük hayatta sıkça kullanırız hebanın kelime anlamı feda etmek adamak anlamında olmasına rağmen bizler heba etmek olarak kullanırız günlük hayatımızda

+1

Heba kelimesinin sözlük anlamı, hiçbir işe yaramadan boşa geçen zaman. Yani örnek verecek olursam, emek verilip yapılan bir işin birden bire olumsuzluklarla karşılaşınca o işin bir türlü bitmemesi o işin heba olmasına neden olur.

1 0
paylaş
+1

Heba kelimesi bildiğim kadarıyla; boşa geçmiş zaman, gereksiz zaman olarak kullanılıyor. Benim için de yine kendi anlamıyla aynı ifadeyi barındırıyor eğer başka bir anlamı varsa öğrenmek isterim. :)

1 0
paylaş
+2

Ben de hebayı daha çok emek ve zaman kaybı olarak görüyorum.
Emeklerim heba oldu, zamanım heba oldu gibi kullanımları var.

+1

Ziyan kelimesi geliyor direkt aklıma.. Heba edilen ziyan edilen yıllar..

+2

Hebanin bende ki anlamı birseyin boşa olması yada ziyan edilmesi gibi anlamlardir ömrümü heba ettim gibi bir örnek verebilirim benim bilgim bu kadar .

2 0
paylaş
+2

heba etmek ziyan etmek, çar çur etmek ya da boşa gitmek anlamlarında kullanılır. Heba etmek boş giden bir emek sonrası söylenir.

2 0
paylaş
+2

ziyan etmek demektir, boşa harcamak demektir bana göre... feda değildir, benzer ama değildir, heba üzücüdür, keşke barındırır.

2 0
paylaş
+1

birşeyin boşu boşuna kaybedişmesine pişmanlık anlamı katan kelimedir.

1 0
paylaş
+3

Cana sarfedip yıllarca uğraşılan bir işin aslında anlamsız ya da daha önce başkası tarafından yapıldığını görmeye heba denilebilir.

3 0
paylaş
+2

Boşa geçen zaman anlamına geliyor mesela senin için gençliğimi heba ettim ben. Bu anlama gelmektedir bildiğim kadarıyla başka anlamı varsa yazarsanız sevinirim:)

2 0
paylaş
+1

Heba, harcamak ama boşa harcamak, ziyan etmek anlamına geliyor. Örneğin "zamanı heba etmek" ifadesini, insanın, kendisinin veya çevresinin işine yarayan hiç bir şey yapmadan (eğlenmek ve dinlenmek de işe yarar) zamanı boş geçirmesi olarak düşünüyorum. "Parayı heba etmek" ifadesinden ise gerçekte ihtiyaç olmayan veya yatırım niteliği taşımayan mal ve hizmetlere para ödenmesini anlıyorum.

1 0
paylaş
+1

Heba yani boşa harcanan anlamına gelir.Ziyan kelimesi eş anlamlısıdır.Bunca zaman heba oldu cümlesinde bunca zaman boşa harcandı demek istenmiştir.

1 0
paylaş
+1

Yine dugularımız heba oldu deriz genelde, bilmeyen kişi bile bunu çok sık duyduğu için, istemeden bilinç altına yerleşiyor, yani boşa uğraştık gibisinden bir anlam çıkarıyor.

1 0
paylaş
+1

Heba kelimesini görünce yanına genelde birlikte kullanılan yardımcı eylemini koyarak heba etmek şeklinde söylemek istedim. Heba etmek, bir şeyleri hiç yere, boş yere harcamayı getiriyor aklıma. Mesela onca emeği heba etti. Yani emeği boşa harcadı.

1 0
paylaş
+1

Heba demek benim bildiğim boş vakit geçirmek anlamını taşır. Günümüz gençliği nde bu durum oldukça mevcuttur Çünlü sokaklarda oyun oynama devirlerde bitti ve evde bilgisayar veya tabletler başında vakitlerini heba ediyorlar. Yada bu kelime bir şeyi elde etmek isteriz bazen o yüzden de bazı şeyleri heba etmek zorunda kalırız.

1 0
paylaş
+1

Heba etmek , boşuna harcamak,ziyan olmak anlamında kullanılmaktadır .

1 0
paylaş
+1

Bazen büyükleri uğruna birçok eziyeti ve cefaya katlanır onlar için elimizden gelen ve insanlarımızın elverdiği kadar her türlü fedakarlığı gösterirsiniz ama onlar sizin çektiğinizi bu cefayı ve gösterdiniz bu fedakarlıkları görmezler ve anlamazlar ve bir gün geriye baktığınızda Onun için çektiğiniz Hazretleri Onun için sarf ettiğimiz emeğin ve fedakarlığın HP olduğunu yani boşa gittiğini görürsünüz

1 0
paylaş
+1

Heba kelimesinin sadece heba etmek olarak kullanımını gördüğüm için boşa harcamak anlamına geldiğini düşünüyorum. Hiç bir işe yaramadan yol olma da denebilir.

1 0
paylaş
+1

Gençliği heba etmek bosa tüketmek bunlar geliyor aklıma.

1 0
paylaş
+1

Gençliği heba etmek, sevdiğin kıymet verdiğin biri için kendini heba etmek denilir ya bunlar geliyor aklıma. Hayatından feragat edip daha çok kendin için değil başkası için bir şeyler yapmak.

+2

Kulanılacak bir şeyi kulanılamayacak hale getirdigimizde kulanırız heba etin güzelim eşyayı anlamında kuanılır

2 0
paylaş
+1

Heba etmek bir şeyleri boşa harcadım demek için kullanılıyor bana göre.Bu iş için vaktimi heba ettim demek gibi.Olumsuzluğu çağrıştırıyor.

1 0
paylaş
+1

Heba hiçlik, hiçbir işe yaramadan geçen zaman anlamına gelmektedir. Genelde heba etmek olarak kullanılmaktadır. Heba etmek de sadece vaktin değil bir çok şeyin boşa gittiğini ifade etmek için kullanılmaktadır.

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.