+32

Eşimin babasının borcu var eşim iyi para kazanıyor ama babası birtürlü borcu bitiremiyor sizce ne yapmalıyım?

Eşim uzakta çalışıyor yeni evliyiz. Babasına da para yolluyoruz ama babası hiç bir şekilde borcu bitiremiyor böyle nereye kadar gitmeli eşinle bu konuları konuşkanca ister istemez gelecek kaygılarımdan dolayı tartışmak zorunda kaliyorum sizce ne yapmalıyım ve babası paramıza bile karışma hakkına sahip gibi davranıyor.

    -   Ekonomi
32 0
38 yanıt   -  
+2

O baba o borcu bitirmez. Eşinin ailesinin kardeşleri filan var mı belki onlara da veriyordur ya da ellerinden alıyorlardır bin bir türlü şey olabilir. Vallahi benim teyzemin kızları en iyisini yapıyormuş teyzemle eniştemi bir güzel yoluyorlar. Onlara hak verdim sen öyle diyince. Eşin de bir mühlet sonra sıkılacaktır merak etme.

1 yorum
+2

O işin ucu kaçar her zaman. Bu tür durumlarda elini verince kolunda gidiyor ne yazık ki. Bizde yaşadık ve 23 yıldır evliyim hala da durum aynı. Karışmamak en iyisi sanırım.

2 0
paylaş
+2

Aynısı benimde başıma geldi.ben hatta maas kartini sunlara ver dedim.oda olmadi.ben çekemedim bitti.sen çektiğin sürece bu şekil devam edecek.borc bitecek diye bekleme boşuna.bu işler zor işler.

2 0
paylaş
2 yorum
+2

Aile içinde yaşanan en zor durumlardan birini yaşıyorsunuz, Allah kolaylık versin. Sonuçta bu işi her iki tarafı da kırmadan yapmanız biraz zor olabilir, ama bu işin önüne geçmesseniz ileride maddi sıkıntı yaşayabilirsiniz ayrıca geleceğe dönük hiçbir şekilde birikim yapamassınız. En mantıklısı eşiniz ile bu konuyu detaylıca konuşmanız, tartışarak hiçbir sorunu çözemessiniz bunuda belirtmiş olayım. Umarım en kısa zamanda sorununuz halledilmiş olur.

2 0
paylaş
+3

Zor bir durum bu. Biraz sabır isteyen bazı çözümleri olabilir. Örneğin, eşinizin, evin ihtiyaçlarını karşılamak yönünde davranması için alan yaratmak bunlardan biri olabilir. Şöyle ki, evin asgari ihtiyaçlarını giderdiniz ve sizin elinizdeki para bitti diyelim. Para bulmak, fatura ödemek veya bebeğe bez almak, sofraya yemek koymak gibi ihtiyaçları karşılamak için bir yerlerden para bulunması gerektiğinde bunu eşinize bırakabilirsiniz (siz bu yönde girişimde bulunmayabilirsiniz). Örneğin, yemeğe misafir geldiğinde yine elbette bir yemek çıkaracaksınız ama bu yemek için bir yerlerden para bulmaya çalışmak yerine, mütevazi bir sofra kurarsanız, eşinizin bunu fark edeceğini düşünüyorum. Bu arada, bir insana yardımcı olmak ve onun geçimini sağlamak farklı şeylerdir. Eşinizin (artık kendisi bir aile kurduğuna göre) öncelikli sorumluluğu elbette o ailenin geçimini sağlamak, onların geleceğini güvence altına almak olmalıdır diye düşünüyorum. Hatta bunun sağlanabilmesi için her iki tarafın da ebeveyninin gerek maddeten gerek manen bu yeni yuvaya katkı sağlamalarını doğru buluyorum.
Kendinizi hırpalamanızı, eşinizle birbirinizi hırpalamanızı ise hiç doğru bulmuyorum. Sonuçta karnımızın doyması bir soğan-ekmeğin ucunda. Biraz sabır ve sevgiyle, elbette eşinizle dostane iletişiminizi de kopartmadan bunları aşacağınızı düşünüyorum.

3 0
paylaş
+2

Çok zor bir durum Allah yardımcınız olsun.Eşinizin babasına sürekli para gönderdiğin takdirde sizin de geliriniz azalmış oluyor ve birikim yapmadan mahrum kalıyorsunuz.Babasıyla konuşmayı ya da eşinizle detaylı güzel bir şekilde konuşmanızı tavsiye ederim.

2 0
paylaş
+4

Bence babası paranıza tam olarak karismamali ama imkânınız varken sabredin paranız varken verin Rabbim burnunda mükâfatını size verecektir paranız olmasaydı ne yapardınız birde bu yönden düşün.

+1

Cok zor bi durum akil vermek haddimiz degil uMarim esiniz durumun farkina varir cozum bulur tatsizlik cikmadan hallolur

1 0
paylaş
+1

Gerçekten sıkıntılı bir durum. Allah yardımcınız olsun ama illa bir çıkar yol vardır. Sizin durum aynen, aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali gibi. Kolaylıklar diliyorum size.

1 0
paylaş
+3

Zor bir konu. Eğer kazandığınız size yetmiyorsa zaten siz de destek olamazsınız. Böyle bir akrabamız vardı. Sürekli yeğenlerine para yollardı. Elinde olmasa bile yollardı borçları var diye. Halbuki yeğenleri de har vurup harman savururdu. Kadın kavga ediyordu sürekli. Ama adam dinlemiyordu. İlişkileri de kötü etkilendi. Yani ortak bir karara varmalısınız. Önce aileniz derim ben.

3 0
paylaş
+3

bu da öyle bir soru olmuş ki...öncelikle tek kardeş mi ona bakmak lazım, değilse biraz da diğer kardeşler üstlensin denilebilir. hayat bu ne olacağı belli olmaz bugün elinizle yaptığınız bir şey yarın size patlayabilir. o borcun bitmeme nedeni nedir anlayamadım, mesela 10 lira veriyor da bununla borcu artırıyor mu ya da yarısıyla yaşıyor yarısını mı yatırıyor bilemiyorum. borcun niteliği ve alınan paranın kullanım şekli bilinmiyor. kişi için de zor babası sonuçta, biraz biraz o yolda sözler ederseniz iyi olur doğrudan açmak yerine...ona göre anlarsınız nasıl hareket edeceğini ama belki bir süre sonra kendi de anlar, çok zor işler...

3 0
paylaş
+2

Bizde de tan tersi durum var biz zor durumdayız kiracıyiz evlenince ev eşyalarını hep Borçla aldık hala ödemeye devam ediyoruz ama eşimin babası durumu gayet iyi evleri ve arsaları var buna rağmen bize kuruş yardım etmezler umrumda da değil açıkçası Rabbim muhtaç etmesin onlara bizi. Siz eşinize sorun bir yada kendinize sorun acaba aynı durumda siz olsaydınız onlar yardimci olur muydu size. Bunun cevabını göre hareket edersiniz.

2 0
paylaş
2 yorum
+2

Bunu eşiniz ile oturup başbaşa konuşarak cozmelisiniz ve kesinlikle tartışarak kavga ile değil , sakin bir aninizda oturup konuşmayı ve tatlı dille " Hayatım babamlar zor durumda biliyorum ancak onlar parayı borç ödemek yerine başka yerlerde kullanıyorlar senin ailen benim ailem ancak çocuğumuzun (veya doğacak çocuklarımızın) o parada hakkı var rızkı var onları da şimdiden düşünmek zorundayız " minvalinde bir açıklama yaparsanız eşiniz anlayışla karşılayabilir.

3 1
paylaş
+1

Sıkıntılı bir durum aile meselesi olduğu için çok yorum da yapamıyorum.

1 0
paylaş
+2

Bunun sonu yok eşin biraz kendini geri çekerse o adamda kendisine çeki düzen verir yoksa bu adamın borcu ömür boyu bitmez

0

Bu durum aile içi bir meseledir Fakat her ne olursa olsun Eşinizin babasının neden veya nereden borçlandığı çok önemlidir gerçekten ihtiyacı var ise ona katkıda bulunmak sizlerin boynunun borcudur Çünkü onlar bugün varlar Yarın yoklar paranız var ise Borcunu ödemek bence çok büyük sıkıntılar getirmemesi gerekir eşimiz erkek biraz destek olmalısınız Bence bu konular ciddi boyutlara taşınırsa aile içinde büyük sorunlar olabilir.

0 0
paylaş
+2

Babası tefeci olmuş resmen. Ver de ver. Sonu yok onun. Ya eşin aklını kullanır ya da yatırım yapmayı bekleme.

2 0
paylaş
+1

Ben olsam ilk önce kayınvalideme durumu biriletir mselenin aslını öğrenmeye çalışır ve bu durum böyle devam ederse işlerin değişeceğinin söylerim.Sonuçta sürekli ödemeye rağmen borcu bitiremiyorsa bu işin içinde bir iş vardır.Hatta eşi de bu işin içinde olabilir.Bu durum devam ederse bu sefer kayınpederime durumu bildirir sen ne ayaksın , nereye gidiyor bu kadar para ve hala borç azalmıyor diye çıkışırım.Sonuçta haklıyım ve geçerli bir bahanem var.Ayrıca biraz sert bir insanımdır.Yok öyle ekmek elden su glden.Çcuk yetiştirdiysen büyüyünce eşek gibi kullanmak için yetiştirmedin ya derim.Ama o biriyse ki buna dair şüphelerim var hr ne kadar tanımasamda yumuşak davranır ve bir süre sabrederdim.Sonra bırakırdım yani .Bu işte bir yere kadar.Devir para devri.

+1

valla ben kimsenin ailevi mevzularına karışamam ..yalnız şöyle bir durum var benim bir arkadaşım var 3 trilyon vergi cezası var şimdi bu adam üstüne hiçbirşey almıyor alamayacakta ki bu borçta ödenmez sizin ki de buna benzer ödenip bitmeyecek bir borç ise eşinizin verdigi paralar boşa gidiyor demektir birinin eşinizi bu uykudan uyandırması gerekir

1 0
paylaş
2 yorum
+2

Aile içi sorunlara karışmak haddime değil ilk olarak bunu söylemek isterim daha sonra da eğer burada yanlış bir şey söylersem kusura bakmayın. Soruya dönecek olursam bence net borcu öğrenmek sizin açınızdan daha iyi olacaktır bunu eşinizle düzgün bir şekilde tartışmadan alttan alarak sonuçta onun babası olduğunu bilerek konuşmanızı ve kayın pederinizin toplam borcunu öğrenmenizi öneririm. Daha sonrasında ona göre eşinize borcu bitene kadar çok fazla karışmadan fakat arada destek olurcasına bu işin sonunun nereye gideceği konusunda sıkmadan sorular sorup destek olursanız hem sizin hem eşinizin keyfi kaçmadan babanızın borcunu da kapatıp bu işi kapatabilirsiniz. Eğer dediğiniz gibi kayınpederiniz gerçekten gelirinize karışıyorsa bu konudan rahatsız olduğunuzu da eşinize uygun bir dille aktarmanız sizin için daha iyi olacaktır. Umarım bir ömür boyu mutlu olursunuz.

2 0
paylaş
+1

Bence babanızla görüşmeyin para kocamızda nasılsa

1 0
paylaş
+1

Bu konular sinir krizi sebebi eşinle kavga etme sebebi çok zor.Önce bi gerçekten borç var mı ona bakmak lazım ödenen şey neden bitmiyor?Kendi zevki için mi harcıyor parayı ne yapıyor bunlara bakılmalı.Sürekli para isteyen bi babası varsa bu bi türlü bitmek bilmiyorsa kesinlikle konuşulmalı bu şekilde devam etmeyeceği söylenmeli sonuçta herkesin bakmak zorunda olduğu ailesi çoluğu çocuğu var.Bu paralar gökten zembille gelmiyor insan eşek gibi çalışıyor kazanmak için.Aileye tabiki yardım edilir fakat bu durum suistimal olmaya başlayınca dur demeyi bilmek gerekiyor.

1 0
paylaş
0

O baba yani yapacak birsey yok bi şekilde kapatacajsinz tabi durumunuz iy olduğu sürece ama bunun dışında durumunuz kötüyse mecburiyetiniz yoktur

0 0
paylaş
0

allah yardım etsin adamın parası yetmiyordu ondan ve eşin galiba babasını sevmiyor iyi para alıryorsa yardım edebili ama babasın sürekli borc yapıyorsa

0 0
paylaş
0

Bence böyle bir durumda eğer iyi para kazanıyorsanız ve babayla aranızda bir problem yoksa elinden geldiğince destek vermek mantıklı olabilir ama kumar borcu veya kötü işler ise bilemem.

0 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.