+3

Adı üstünde işte menfaat için iyi davranırlar. Benim hoşuma gitmiyor bu tarz şeyler. Haksızlık yapan patronum bile olsa karşısında dururum. Bu tarz konular için de hep "bugün bana yarın sana" derim. Sen sırf çıkarların için o kişiyi tutarsan o kişiden kötü şeyler beklemeye de hazırsın demektir.

3 0
paylaş
+1

Aslında bu bende de var. Herkesin bir çıkarı vardır . Ben de mesela şu an stajda tekim diğer ikisi mesela alt sınıftan kendi çıkarımı düşünüyorum kendimi düşünmem lazım çünkü bana kimse destek olmayacak mecburum bu yüzden ayıya dayı diyorum bir süre iyi davranıyorum ama şöyleki kötü olsa aramız o zaman kötü davranmam ben de o ne yaptıysa karşılığını ben de veririm ama önce her zaman kendim. Önceden hep ilk ben demediğim için çok kaybettim. Şimdi hep kendimi düşünmek zorundayım. Elbette önce kendi çıkarlarım :)) Benim de maskem var işim olduğunda bir soru sormam gerektğinde destek almak istediğimde mecburen takıyorum. Ama ondan sonra o maskeyi çıkartıyorum. Ama kimisi var gerçekten çok daha kötü ya..İnsanlar kendilerini çok seviyorlar bence ondan olabilir.. Bazen bazı insanlara iyi davranmak zorunda kalıyoruz en sevmediğim gıcık olduğum biri mesela o dersi alıyor olsaydı ona işim düşseydi ben de kendi çıkarım için güleryüz gösterirdim..

1 0
paylaş
+1

Bazı insanlar çıkarları için bir çok insanı ezip geçmeye razı oluyorlar, her şey kendi menfaatlerini üstte tutmak için. Aldırış etmemeye özen göstermeliyiz, üzülen biz oluyoruz. Benim çevremdeki çoğu insan bu karaktere sahip, ben görmezden gelerek yaşamaya devam ediyorum.

1 0
paylaş
+1

Bence her insanın içinde biraz da olsa bencillik vardır her insan kendi istekleri olsun ister ve kendileri için birşeyler yapılmasını ister

1 0
paylaş
+2

Çıkarları için davranan insanlar kendini Kendi hayatlarından silmiş yaşamaktan bıkmış olan son anlarını toparlamaya çalışan menfaatçi pisliklerdir bunlar da her şey vardır �ki Yüzlüler dir yalancılardır Bunlardan her şey beklenir mesela bir yakın kız arkadaşınız var dost bildiğiniz bir de Sevdiğiniz kız var Sevdiğiniz kız dost bildiğiniz kızla kavgalı Sevdiğiniz kız dost bildiğiniz kızla küsmenin istiyor Siz de küsüyor sunuz Yani kendi çıkarlarınız için davranıyorsunuz farkında değilsiniz Ama tam bir menfaatçi siniz Neyse ki Unutmayın ki tek yiyen tek olur rest in peace

2 0
paylaş
+1

Egoist oldukları için her nedense insanların yapısında var sanırım bu durum kendilerini sadece kendilerini düşündükleri için çoğu zaman bazı insanlara iğrenç gorunebilecekleri gibi bazen de öyle değersiz ve boş biri gibi görünürler ki dönüp bir bakasiniz bile gelmez.Bir söz var bilmem bilir misiniz " baskalarina faydası dokunmayan insanın ne önemi vardır ki bu hayatta bu dünya için " sadece kendilerini düşünen insanlarda işte boyledir. Üzülerek söylüyorum ki günümüzde birçok insan gerçekten egoist olmuş durumda bazen ne yaptıklarını bile bilemeden hayatlarına devam ediyorlar.kagittan hayatları onlar için herşeyin üstünde maalesef

1 0
paylaş
+1

Bu tür insanlar için neden yoktur ki bencillik işte üstün olma çabası sadece ben. Ben merkezli insanlar bunlar isterler ki dünya etrafında dönsün bunun için de ellerinde ne gelirse yaparlar.

1 0
paylaş
+1

Kendini beğenmişliğinden yada hayatta çok fazla öyle kişilerle karşılaşmıştır ve onlar gibi olmaya karar vermiş olabilir.Sırf kendi menfaati için ,kendi kazancı için yaklaşmayacağı insanlara yaklaşabilirler.Böyle olmamak gerekli yardıma ihtiyaç duyduğun zaman kimseyi bulamayabilirsin.

1 0
paylaş
+1

Her ortamda karşına çıkacak tipler olabilir.Dünyanın düzeni bu şekilde işliyor gibi.Torpilin olduğu bir yerde insan kullanmak insanlar için normal olan gibi geliyor.Kendini düşünmek kötü bir şey değildir.Yeri geldiğinde insanlar bencil olmalı ama insan kullanarak değil.Sadece bunu farkedip kendini kullandırmayacaksın.

1 0
paylaş
+1

Menfaatçi, çıkardı ve egoist kişilerdir işte bu kişiler, kendisi başarabilmek için herkese her türlü zararı verebilirler çünkü sadece kendilerini düşünürler, bir yere gelmek için elinde bir koz var ise anında yükselebilmek için bu kozu kullanırlar. Buda işe yarar mevkii sahibi insanlar nedir nedendir araştırma ve sorgulamayıp o kişiye uyar, işte bu mevkii sahibi insanlar da demekki kendi çıkarları için herşeyi yapan insanlardır ve sorgulamak işlerine gelmez.

1 0
paylaş
+1

Bu kişiler menfaatçidir. Burunlarının havada olmasından dolayı genellikle kendi çıkarlarından başka hiçbir şey düşünmezler. Hatta son dönemlere bakınca insanların birçoğunun bu şekilde olduğunu görebiliyoruz. Bu tip insanları 40 yıl sırtınızda taşırsınız, 1 gün taşıyamazsınız sizden kötüsü olmaz.

1 0
paylaş
+2

Aslında her insan kendini düşünür amma çıkarları için başkalarını kullanan insanlar kötü insanlar onlardan uzak olmalı kendine kıymadığın bir şeyi başkasına da yapmamalı insan

2 0
paylaş
+1

Alındığım sürekli bu tip sorular soruyorsun bu sıralar bir problem mi var yoksa. Bazı insanlar sadece kendini düşünür çünkü dünyayı kendilerinden ibaret sanarlar. Küçük zihniyetler.

1 0
paylaş
+1

Herkes kendi çıkarını gözetir, herkes bencildir bir yere kadar. Sadece kendini düşünen insanlar ise bence başka bir dünyanın insanıdır. Eğer bir toplum içinde yaşıyorsak (yaşamasak bile), aklımızdan da zorumuz yoksa kendimize, çevremize, bizim dışımızda kalanlara zarar vermemeye çalışırız. Yani kendimizi düşünürüz evet ama kendimiz dışında kalan, sürekli etkileşimde olduğumuz diğer insan, canlı ve hatta nesneleri bile düşünüp korumaya çalışırız. Bu gibi davranışlarımızla her iki tarafın da yarar sağlığı bir ilişki oluştururuz. Bu kendisi iyi, sonucu da iyi olan bir bencillik şeklidir.
Bir tarafın sürekli zarar gördüğü diğer tarafın ise bu zarardan fayda sağladığı bencillik türü ise kötü bir bencillik türü bence. Hatta o kadar kötü ki sonuçta, bencil kişiden uzaklaşılıp onun (hiç istemeyeceği kadar) yalnız kalmasına neden olmakta. Yani bu tarzda bencillik davranışı sergileyen kişi, kısa süreli kazanımları için sadece başkalarını değil kendi uzun soluklu kazanım olasılığını baştan kaybetmektedir.

1 0
paylaş
+2

Bence bu durum ne yazıkki genlerden gelen bir durumdur diyebilirim çünkü her insan aynı olmaz ve çoğuda zaten aynı değildir ama etrafımız malesef böyle örneklerle dolu olunca acaba beni kullanacak mı diye insanlara şüpheyle yaklaşmaya baslar olduk.

2 0
paylaş
+2

Bu durum çok yetiştirme şekli ile alakalıdır annesinden ve babasından kendinden başka hiç kimseye değer vermemeyi sevmemeyi öğrenmişsin o insan çevresindeki Hiçbir insana değer verse bir göstermez kendi çıkarları için kendi hayatını sürdürebilmek için başkasına yanaşır ve bu insandan faydalanabilir

2 0
paylaş
+3

Çünkü insan oldukları için genelde herkesin içinde o duygu vardır aşağı yukarı ama diğer duyguları devreye girince insanlara değer verme, saygı, sevgi ve benzeri insanlar başkalarını da düşünüyor hatta bazen kendinden fazla. Sadece kendini düşünen insanlarda bu diğer duygular işlemiyor işte o yüzden geriye bencilliği kalıyor.

3 0
paylaş
+1

Günümüzde çıkar ilişkisi iyiliğin yada iyi olmanın önüne geçtiğinden dolayı indanlar artık sürekli hep bana hep bana diyor sebebi ise daha çok benim olsun refah seviyem artsın yada yaşam kalitem yükselsin diye ama bu şekilde yapıldığı içinde bir çok şeyi pas geçiyoruz mesela en son ne zaman birisine çıkarın olmadan yardım ettin yada hiç çıkarın olmadan şu işi yapıyımda işler aksamasın dedin ?

1 0
paylaş
+1

İnsanın doğası gereği bir durum bence kendi çıkarları her zaman ön planda olacaktır bunun doğru olduğunu düşünür her zaman bu da ailesinden büyüme çağından itibaren nasıl gördüğüne bağlıdır diyebilir.

1 0
paylaş
+1

Sorunda bahsettiğin gibi işte :) Çıkarlarını düşünen insanlar saf çıkarcı oluyorlar. Kendi çıkarları için bazı insanlara gerektiğinden fazla ilgi dolu oluyorlar .

1 0
paylaş
+2

Maalesef günümüzde bu tür insanların sayısı ise bir hayli arttı. Herkes cebini düşünür oldu. Kimse kimseyi düşünmüyor.

2 0
paylaş
+2

Egoizm ben merkezli düşüncenin esiri oldukları için bu tip davranış içerisinde bulunurlar. Aslında bu insanlar geçmişlerinde arsız olduklarından dolayı böyle davranırlar.

2 0
paylaş
+3

Kültür yozlaşmasının insan karakteri üzerinde yarattığı olumsuz etkikerden sadece biri bencillik ve çıkarcılık eski insanlar örf ve ananelere sahip çıktıkları ve gönülden zengin oldukları için iyi insanlardı. Maalesef ortalık böyle çakallara kaldı

3 0
paylaş
+1

Empati duyguları yeterince gelişmemiştir çünkü. Ailelerinden aldıkları eğitimde başkalarına zarar duygularını önemsemek gibi bir gerekliliği öğrenmemişlerdir. Bütün insanlığın ancak birlikte yükselebileceği düşüncesini edinememişlerdir.

1 0
paylaş
+1

Ben bu tarz insanları çok şanssız buluyorum. Kendilerini düşünmelerinin de çıkarları için diğer insanlara iyi davranmalarının da şanssız bulmamın da sebebi aynı aslında; sevgisizlik. Bu tip insanlar bence gerçekten sevilemediği için sevmeyi de bilmiyorlar. Böyle davranmalarındaki temel sebep bence bu.

1 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.