+4

Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olan gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler.
Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.

Tokat gibi gerçekler...

+3

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir." Atatürk'ün gençliğe hitabesinin ilk kısmı aslında şuanki toplumda gençlerin ne denli yanlışlar yaptığını anlamamız için yetiyor, umarım en kısa zamanda herkes doğru yolu bulur.

3 0
paylaş
+3

Atatürk'ün geçliği hitabesinde tüm satırlar, tüm kelimeler, tüm cümleler önemlidir. Gençliği bir emanet bırakılmış ve bu emanete sahip çıkılması gerektiği tüm hitabede belirtilmiştir. Fazla uzun olmasa da ansiklopedik bilgiler çıkacak olan bu hitabe baştan sona çok önemli olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu gençliğe hitabe Atatürk'ün ne kadar ileri görüşlü olduğunu kanıtlayan en önemli belgelerden biri diyebilirim. Yani kısacası Atatürk'ün Gençliği hitabesinin tüm cümleleri benim için önemlidir.

3 0
paylaş
+2

Bütün kısımları güzel Atatürk'ün gençliğe hitabesinde.
Beğendiğim bölüm;
''Ey Türk istikbalinin evladı ! İşte ,Bu ahval ve şerait içinde dahi,vazifen;Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur!''
Mustafa Kemal Atatürk,20 Ekim 1927

2 0
paylaş
+2

Bir gün istiklal ve cumhuriyeti müdafa mecburiyetinde kalırsan, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin.

2 0
paylaş
+1

Ey Türk Gençliği birinci Vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Işte bu herşeyi anlatıyor zaten.

1 0
paylaş
+2

Şuraya tümünü yazmak istedim. Sadece Gençliğe Hitabını değil, tüm Büyük Nutuk'u. Ben beğenmekle yetinemiyorum, seviyorum, hayranlık ve minnet duyuyorum her satırına, her sözcüğüne. Bu düzeyde hitap edilmeyi hak ettiğimiz düşünüldüğü için onur duyuyorum.

2 0
paylaş
+1

Atatürk'ün yazmış olduğu gençliğe hitabe okunulduğunda tüyleri diken diken yapmaktadır.Yazmış olduğu Nutuk kitabı da öyledir.Gençliğe hitabede en beğendiğim kısım "Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur" bunu her okuduğumda özgüvenim yerine gelmektedir.

1 0
paylaş
+2

Ey Türk gençliği birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir ile başlayıp, muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur ile biten cümleye kadar her kelimesini beğeniyorum. Türkiye Cumhuriyetine ilelebet sahip çıkmalıyız, bu sadece yazıda kalmamalı.

2 0
paylaş
+1

Bu güzel soru için ilk önce sizi tebrik ediyorum gerçekten şu anda arkadaşların yorumlarını okudum hepsi güzel yorumlarda bulunmuş Benim de en sevdiğim kısım son kısımdır burayı dinlerken, söylerken tüylerim diken diken olur ve gözlerim dolar.
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!

1 0
paylaş
1 yorum
+1

İlk olarak böyle bir zamanda böylesine güzel bir soru sorduğunuz için teşekkür ederim size. Soruya dönecek olursam da kendimi bir şeyleri başaramayacakmış gibi hissettiğim anlarda, özgüvenimin düşük olduğu anlarda aklıma "Muhtaç olduğun kudret damarlarında ki asil kanda mevcuttur." sözü geliyor ve beni tekrar o iş için canla başla uğraşmaya itiyor. Bu yüzden en sevdiğim kısım burası olabilir. :)

1 0
paylaş
+1

Muhtaç olduğun kudret damarların akan asıl kan da mevcuttur beni etkileyen cümle gençliğe hitabede ki

1 0
paylaş
+1

ey türk istikbalinin evladı. işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen.türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktir! muhtaç oldugun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
adam o günlerden bugünlere bize emir vermiş bak böyle olursa vazifeniz budur gücünüz ise damarlarınızdaki asil kandadır demiş bizim gençler kulagında kulaklık ölü taklidi yapıyor.

1 0
paylaş
+2

muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda olması durumudur benim için..hani nasıl yapalım vs diyecek bir kesim vardır ya bahane arama, içinde bulacaksın denilip geçilmiştir amalara yer verilmemiştir, zaten olay da budur. bahane arama!

2 0
paylaş
+1

Başından sonuna kadar.. asla ayıramam. Yazdığı her cümle için ona minnettarım

1 0
paylaş
0

Eyy Türk gençliği

0 0
paylaş
+2

Başından sonuna kadar Atatürk ün gençliğe hitabesinin neresini ayırıyımki Mustafa Kemal Atatürk bu gün yaşananları olacakları satır satır yazmış daha ne yapsın bu millete kendinizin efendisi olun diyor başkalarının kölesi olmayalım diye Türkiye cumhuriyetini sana teslim etti bıraktı ey hastalıklı gaflet uykusundaki vatanın evları gelin kendinize bundan başka vatanımız yok

+1

Baştan sona kadar bir sanat eseri baş yaptı bence gençlere yol gösterici bir eser muhtaç olduğun kudret damarlarında akan kanda mevcut sözü bunun örneklerinde biri

1 0
paylaş
+1

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir.

1 0
paylaş
+1

Atatürk'ün gençliğe hitabesi baştan sona gençliğe bir öğüt niteliğinde ve bozulması güç bir birlik bütünüdür ilkokulda öğretmenlerimiz bize ezberletmisti .

+2

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen..." diye başlayan emredici cümle ve devamında ; "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!" noktalanan cümlede tüylerim diken diken oluyor. Genç liğe hitabeyi bütün gençlerimizin okuması ve kendilerine düstur edinmesi lazımdır. Atamızın bu sözlerini yabana atmayalım lütfen.

2 0
paylaş
0

Ezbere hepsini bilmiyorum ama okuduğumu hepsi bana güzel ve anlamlı geliyor, google post yapanlar, ne kadar fazla varmış, ben yalan söylemiyom valla hepsini seviyom.

0 0
paylaş
+1

Gençliğe Hitabe gerçekten başlı başına muhteşem bir eserdir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler cümlesini çok seviyorum.

1 0
paylaş
0

genel olarak her kısmını begeniyorum ben her şeyi öyle güzel anlatıyor ki öyle güzel ileri görüşlülügünü ortaya koyuyorki bunu okuyup da kendine anlam çıkaramayan kimse olmamalı bence

0 0
paylaş
0

Gençliğe Hitabe'nin tam olarak anlamını bile bilmiyoruz belki, oturup tam olarak yabancı ve günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan kelimelerin anlamlarına bakarak okumak gerekiyor Gençliğe Hitabe'yi. Benim şu cümlesi dikkatini çekiyor en çok. Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.

0 0
paylaş

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.